T-exkurze

Pro koho?

Nemusíš být jedničkář. Stačí, že jsi student střední školy na jižní Moravě, pak jsou T-exkurze právě pro tebe. Pokud právě vybíráš vysokou, tak můžeš rychle zjistit, co tě opravdu zajímá,  a ušetřit si třeba marné studium oboru, který nebude přesně podle tvých představ. Nebo naopak najdeš nový směr, který tě nadchne a později se stane profesí na celý život.

Průběh

T-exkurze začínají online lekcemi – něco se naučíš a připravíš se na závěrečnou praktickou část, během které dostaneš možnost podívat se na brněnské vysoké školy. Tam si vyzkoušíš různé pokusy a měření, nakonec vypracuješ T-report.

Více informací na www.jcmm.cz/t-exkurze/

Školní rok 2013/2014

Nabízené T-exkurze podzim 2013

Genom a proteom Morfologie obratlovců Molekulární biotechnologie Analýza lidského karyotypu Laboratoř za monitorem Hoří hydrogel? Zábava s výboji Les ze zkumavky Vánoční stromek jako měřák Drug design Co dělá člověka člověkem? Mechatronika je všude Tajemství sevřené pěsti Směrové a prostorové slyšení 3D televize Jak se dostat do nekonečna Open source pro všechny Lži, odsouzeníhodné lži a statistiky

Množiny aneb jak se dostat do nekonečna

Letošního školního roku se T-exkurze zúčastnil David Prokop ze 4. C. Zaujalo ho z nabízených témat téma Množiny aneb jak se dostat do nekonečna. Toto téma zaujalo dalších osmdesát studentů z různých škol. David nastudoval výukové materiály, dostal se k závěrečnému testu, který obsahoval 5 příkladů, např. provedení důkazu, že všech bodů na kružnici je nespočetně mnoho, napsat co jsou L-systémy, dokázat, že množina ZxZ je spočetná. Tento test vyřešil a řešení zaslal zadavateli. David se dostal mezi 18 přijatých studentů na praktickou část na Ústav matematiky a statistiky na Přírodovědeckou fakultu MU. Na závěr vypracuje T-report z této praktické části.

Kde se dělá věda? Technika vysokého napětí aneb zábava s výboji

Využil ještě další nabídky T-exkurze a přihlásil se na kurz Kde se dělá věda? Technika vysokého napětí aneb zábava s výboji. Tato praktická část se uskuteční na fakultě FEKT VUT v Brně.

T-exkurze jaro 2014

Studentka kvinty Veronika Hándlová se přihlásila na jarní termín T – exkurzí. Zaujalo ji téma Morfologie obratlovců. Spolu s MVDr. Ivetou Putnovou z Fakulty veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a dalšími studenty se zúčastnila pitvy domácích zvířat. Veronika byla velmi nadšená, protože takový zážitek během středoškolského studia opravdu nezažijete. Odevzdala nejlepší T – report z Morfologie obratlovců. Celou práci najdete na: http://www.jcmm.cz/data/T_ex_2014_jaro/morfologie_handlova-veronika.pdf

„Tak už jsem tady. Jsem nervózní. Koho tady asi potkám? Jak to bude probíhat? Zvládnu to?

Ale najednou vidím paní s úsměvem na tváři a hned se všechny moje obavy rozplynou. Paní Klára Papalová nás všechny uklidnila a představila nám paní doktorku Ivetu Putnovou a ta nám nastínila průběh celé akce.

Nejdříve jsme se šli podívat do pitevny, kdy byly vytvořené preparáty, podle kterých se učili studenti VFU. A poté jsme šli na to. Paní doktorka nám ukázala, jak se pitvá pes a slepice. Ukázala nám všechny orgány, kde se nacházejí a jakou mají funkci.

Abychom si na chvíli odpočali od pitvání, li jsme se podívat do anatomického muzea, kde jsme si prohlédli kosti i vnitřní orgány různých zvířat.

A na konec to, na co jsme se všichni tak těšili. Nyní jdeme pitvat my. Čeká na nás jeden pes a dvě slepice. Byl to obrovský zážitek.

Velmi jsme si to užili. Hned bych šla znovu. Copak má člověk takovou možnost každý den?“