Absolvent GJBI v CERNu

Filipovi Širokému (maturoval 2015) se podařilo něco, oč usilují nejlepší studenti v oboru fyzika a matematika, ale zadaří se málokomu. Byl přijat na roční stáž do špičkového centra jaderného výzkumu ve Švýcarsku, u Ženevy, kde se bude zabývat studiem elementárních částic, urychlených v zařízení LHC (Large hadron collider, velký hadronový „srážeč“).

Jedná se o nejvýkonnější urychlovač na světě, kdy 2 se svazky protonů, každý o energii 7 TeV (7.1012 eV) srážejí a vytvářejí spršku různých elementárních částic. Stav hmoty je blízký poměrům při Big Bangu.

Blahopřejeme upřímně Filipovi a děkujeme za výbornou reprezentaci ivančického gymnázia.

Filip Široký:

Bývalý student GJB Ivančice v CERNu! 

Poslední interview je za mnou a mohu s radostí oznámit, že se mi dnes splnil sen, který trval už snad od mých patnácti let – jen jsem teda nečekal, že se mi to podaří už ve dvaceti :D.

Právě jsem byl přijat na rok do mého vysněného CERNu, kde budu pracovat jako softwarový inženýr/specialista na machine learning v kolaboraci s týmem částicových fyziků pracujících na CMS experimentu, který je podle mě v celém CERNu nejvíc cool, protože se snaží odpovědět na otázky typu: „Existuje nová fyzika za TeV škálou?“, „Jaké jsou vlastnosti nově objeveného Higgsova bosonu?“ a „Existuje evidence fyziky za Standardním modelem částic jako třeba supersymetrie nebo extradimenze?“. Ještě minulý rok, než jsem začal studovat bakaláře matematické informatiky a letos semestr magisterské umělé inteligence v Itálii, bylo mým snem studovat fyziku a stát se teoretickým částicovým fyzikem na tomto místě. Dal jsem se sice jiným směrem, ale mé mladší-já bude nakonec taky spokojené, protože můj projekt začínající od března 2017 bude zajímavým způsobem propojovat mé současné a budoucí znalosti částicové fyziky a umělé inteligence.

Za pomoc při splnění snu děkuji Vitezslav Svetlik, že se mi během gymplu celé čtyři roky tolik věnoval při řešení všemožných fyzikálních problémů a pomohl mě tak udržet motivovaného se této oblasti věnovat; dále Josef Prokeš a dalším docentům z MU za napsání skvělých doporučujících dopisů. Pokusím se vás nezklamat :D. Howgh.

Komentáře:

Martin Vondráček Páni! Moc gratuluji! To je úžasný! Pamatuju si, jak jsi mi jednou na gymplu v kroužku elektroniky povídal, že úplně nejvíc nejlepší věc by bylo, kdybys mohl jednoho dne pracovat v CERNu. Jednou jednoho dne je tady!  

Vitezslav Svetlik Milý Filipe! Zaprvé moc velká gratulace ke splnění Tvého velkého fyzikálního snu-studium v CERNu. Vzpomínám si, že už v 1.ročníku gymnázia jsi přišel s určitým projektem. Pak jsme se potkávali v hodinách fyziky i odpoledne v kroužku elektroniky, který jsem kvůli tobě musel přejmenovat na kroužek teoretické a experimentální fyziky. Samé operátory nabla, delta a další. Moc mne bavilo s Tebou diskutovat o částicové fyzice, o bosonech, o Higgsově poli aj. Pak jsem Ti domluvil konzultace na PřF s prof. Novotným. Díky svému švagrovi jsi mohl pracovat na stáži u jaderného reaktoru v Brightonu. No prostě, máme z Tebe velkou radost všichni kantoři na Gymnáziu v Ivančicích. Největší radost děláš svým rodičům. S Martinem Vondráčkem děláte skutečně dobré jméno svému gymplu. Pošli maila, až budeš v CERNu. V.Světlík