Biodiverzita – to jsme MY

Tuto kampaň – Biodiversity is Us – vyhlásila Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) tak, aby podpořila Dekádu biodiverzity OSN 2011-2020. Zoologická zahrada Brno se jako člen WAZA k této kampani také přidala.

Co to vlastně biodiverzita je? Za tímto tajemným termínem se skrývá jeho český ekvivalent – biologická rozmanitost i genetická variabilita žijících organismů, jejich populací, společenstev a ekosystémů. Pestrost přírody a krajiny je v poslední době stále více ohrožena nejen například v oblastech tropického pásma, ale také v České republice. Vzhledem k alarmujícím trendům úbytku biodiverzity byla na její ochranu přijata řada mezinárodních opatření.

Do jedné z těchto akcí se zapojili také studenti sekundy našeho gymnázia. Šlo o literární soutěž pod názvem Biodiverzita – to jsme My, kterou vyhlásila Zoologická zahrada Brno ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Studenti měli za úkol napsat povídku s námětem této mezinárodní kampaně – propojení života člověka a přírody. Sekundánům se toto téma natolik zalíbilo, že vznikl celý sborník zajímavých povídek, který jsme odeslali porotcům na Mendelovu univerzitu.

Jaké bylo naše překvapení, když na vyhlášení vítězů soutěže byly pozvány hned tři studentky naší školy. Tato akce se konala 25. dubna 2015 v Zoologické zahradě Brno v rámci oslav celosvětového Dne Země. Zde převzala naše děvčata řadu krásných cen. A jak  tedy v soutěži uspěly? Úžasně, neuvěřitelně: 1. místo získala Magdalena Havlová, 2. místo Anna Prášková a 3. místo Eva Imrichová (všechny sekunda A).

Kromě velkého množství krásných cen měla děvčata z tohoto dne zajímavé zážitky, neboť se jim v zoo opravdu věnovali:

„A program našeho výletu?  Vyhlášení výsledků proběhlo rychle a klidně. Dostaly jsme spoustu krásných cen a mimo to jsme se účastnily komentovaného krmení šimpanzů, měly jsme možnost hodit červíky surikatám, podívat se, jak se medvědi naučili mávat za chutnou rybičku, a bylo nám vyhrazeno exkluzivní místečko s výhledem na krmení roztomilých lachtanů, kteří dokázali dělat stojky, mávat i dávat hubičku.

Celý výlet jsme završily prohlídkou dalších částí zoo a vanilkovou zmrzlinou.“

Magdalena Havlová, 2.A