BlahoSlavičí přelet nad letošním rokem

Školní rok pomalu taje v horku posledních červnových dní a nastává čas se ohlédnout za oním desetiměsíčním maratonem, jehož cílem právě probíháme. Všichni za sebou máme kilometry popsaných testových papírů a bezpočet hodin prosezených v lavicích, ale ne všechny dokázalo vyučování skolit. Desítka z nás si totiž jako lék na únavu přibrala další nepovinný předmět – pod tímto zdánlivě protikladným tvrzením se však skrývá ta nejlepší kombinace odreagování, zábavy a hudby, jakou znám. Pěvecký sbor.

Ten náš si letos prošel už druhým rokem své existence. Přivítali jsme mezi sebou spoustu nových členů, pronikli dále do tajů vícehlasého zpěvu a samozřejmě jsme nezaháleli ani před veřejností – ostatně slušná řádka vystoupení, koncertů a soutěží je toho dokladem.

Sezónu jsme zahájili již v září, kdy jsme si směli zazpívat u příležitosti oslav 95. výročí založení našeho gymnázia, ovšem mohli jste nás slyšet také na tříkrálovém koncertě v ivančickém besedním domě společně s Pěveckým sborem Blahoslava Hajnce. Ve spolupráci s tímto tělesem jsme uskutečnili i lednové benefiční vystoupení na onkologii v Brně a zanedlouho poté jsme zazpívali i brněnským seniorům. Náš zatím největší úspěch přišel v březnu, kdy se nám podařilo zabodovat v prestižním pěveckém klání a stát se vítězným sborem Brněnského vrabečka. Ty nejrozsáhlejší koncerty, jejichž záštitu už hrdě převzalo naše gymnázium, však přišly až v květnu.

13.5. 2015 se nám podařilo uskutečnit první z nich – májový koncert v sále besedního domu v Ivančicích. Přestože na něm stále hostoval náš starší bratr PSBH, drtivou většinu hodinového programu na bedrech neslo právě naše mladé uskupení. Posluchače jsme provedli různorodou směsicí skladeb – od latinských duchovních písní přes tradiční lidovou tvorbu a temperamentní spirituály až po moderní populární skladby.

Ze sálu nás po dovádivé finské polce vyprovodil uznalý potlesk publika a uznání si náš sbor vydobyl i v očích nejnovějších členů. Avšak oproti vystoupení, které nás čekalo 20. května, byl i tento koncert pouhou generální zkouškou.

Přesně týden nato jsme se seřadili do půlkruhu ve společenské místnosti ivančického penzionu, abychom zde místním seniorům zazpívali pětačtyřicetiminutový výběr ze svého repertoáru. Tentokrát nám ovšem byla místo sourozeneckého tělesa jedinou společnicí tréma, protože toto vystoupení se mělo stát naším vůbec prvním samostatným koncertem.

I přes lehkou nervozitu se však domovem záhy rozlila vřelá a přátelská atmosféra, která dovolila našim hláskům nejen pevně, ale hlavně radostně rozeznít celý sál. Úsměvy na tvářích naslouchajících seniorů nám byly úžasnou odměnou a zejména důkazem, že naše činnost a obecně sborové zpívání ani v nejmenším neztrácejí smysl. Vždyť cílem hudby není dokonalost, ale vytváření a sdílení krásy i štěstí právě jejím prostřednictvím. Domů jsme tedy odcházeli spokojení s vlastním pěveckým výkonem a povznesení pocitem, že hudba zase učinila svět aspoň o trošku krásnějším.

Přestože sborová sezóna už je za námi, ani přes prázdniny nehodláme zahálet. Pracujeme na vlastních webových stránkách (odkaz naleznete na www.gjbi.cz), vytváříme naše sborové logo a sami si navrhujeme jednotné koncertní oblečení. Nový školní rok začneme už jako zkušené pěvecké těleso pod novým jménem BlahoSlavíci a první věcí, na kterou se od nás můžete těšit, bude velký nábor nových zpěváků.

Pokud stejně jako my milujete hudbu, chcete si najít skvělé kamarády a užít si s námi spoustu legrace, můžete už teď zvažovat vstup do našich řad. Naše úžasná sbormistryně se vás velmi ráda ujme a kromě zlepšení hudebního sluchu, probuzení harmonického cítění nebo průraznějšího hlasu vám může slíbit i spoustu sborových festivalů u nás i v zahraničí.

Ale jen přijďte sami a nechejte se překvapit – vsadím se, že nebudete litovat!

Kateřina Orságová