Cena Studentské Thálie pro Evu Šínovou, studentku našeho gymnázia

Nebývalého úspěchu dosáhla studentka 4. ročníku našeho gymnázia Eva Šínová. V neděli 5. ledna 2020 převzala na Nové scéně Národního divadla Cenu Studentské Thálie za Autorský tvar neuměleckých SŠ – za píseň Kolem nás (YouTube).

Studentská Thálie je celorepublikovou soutěžní přehlídkou studentské autorské tvorby napříč žánry. Má dvě hlavní kategorie: divadelní a literární. Do soutěže se hlásí mladí herci, tanečníci, zpěváci i autoři her. Jejich díla posuzují poroty složené z profesních odborníků, výkony studentů neuměleckých a uměleckých škol hodnotí zvlášť.

 Evo, jak ses ke zpěvu vlastně dostala?

Mé první krůčky ke zpěvu začaly již v 1. třídě, kde probíhala třídní pěvecká soutěž. Tato soutěž se pro mě stala úspěšnou a vyhrála jsem ji s písničkou Kočka na okně od Waldemara Matušky, ačkoliv se jednalo o malou soutěž, stala se pro mě klíčovou. Kromě soutěží na základní škole jsem se dlouho nijak zpěvu nevěnovala, začala jsem se spíše zajímat o instrumenty, a to především o klavír a housle. Se zpěvem to oficiálně začalo v pěveckém sboru Mušky v ZUŠ Alfonse Muchy v Ivančicích pod vedením paní učitelky Radky Holé. Nejdřív jsem zpívala sborové části, později jsem dostala malé sólo, a to na Vánočním koncertě part jednoho ze tří králů. Tím bylo jaksi zahájeno mé sólové vystupování se sborem, kde se poté nastudovávaly zejména muzikály, např. Popelka, Lví král, Rebelové, Sněhová královna a další. No a nesmím zapomenout pěveckou soutěž LYRA, kde jsem se také několikrát umístila a získala zkušenosti, co se týče vystupování s kapelou.

Svoje nahrávky umísťuješ na YouTube…

V 8. třídě jsem se rozhodla, že bych se chtěla více zviditelnit, viděla jsem několik videí, kde náhodní lidé z celého světa přidávali tzv. covery na YouTube a řekla jsem si, že bych to chtěla zkusit taky. Neměla jsem moc velké zkušenosti s technikou, na zpěv jsem měla jen velmi nekvalitní mikrofon a zařízení, které mě natáčelo, jednalo se o takový první pokus něco udělat. Nahrála jsem písničku od umělce Passenger – Let her go, která se v té době stala poměrně úspěšnou, avšak i s velkou vlnou kritiky. V té době jsem to nenesla moc dobře, ale zpětně si uvědomuji, že to tak má prostě být a jsou to zkušenosti. Prostředí, kde jsem cover natáčela, mně přijde poněkud úsměvné, protože se v daném videu nacházím v prádelně, což není úplně obvyklé místo pro zpěv. Pokud bych to tedy měla shrnout: YouTube mně přineslo kritiku, kterou jsem zatím nepoznala.

Hudbu tedy sama i tvoříš…

S tvorbou hudby jsem se seznamovala již v 11 letech, mou hlavní inspirací v tomto směru byl můj otec. Vždy se zajímal o techniku a hudbu, našel na počítači program, který umožnil tvořit  hudbu, byly k tomu potřeba USB klávesy, přes které se dala hudba nahrávat. Začátky byly pro mě obtížné, ale časem jsem dostala lepší program a teď pro mě není už tak těžké vytvářet a realizovat hudbu přes počítač pomocí kláves.

A teď ke Studentské Thálii. Jak to všechno začalo?

Ke Studentské Thálii jsem se dostala v podstatě náhodou. Když se oslavovalo 100. výročí Gymnázia Jana Blahoslava, zpívala jsem svou vlastní píseň „Kolem nás“ na vernisáži v Památníku Alfonse Muchy, kde byla i paní ředitelka ZUŠ Ivančice, Mgr. Fialová. Paní ředitelka Fialová se po vernisáži zkontaktovala s mou mamkou a řekla jí o Studentské Thálii, jestli se nechci zúčastnit a zkusit to se svou  písničkou. Přihlásila jsem se tedy do Autorského tvaru v sekci neuměleckých SŠ. 1. prosince 2019 jsem jela do Prahy do Divadla Na Prádle, kde jsem vystupovala se svou hudební performancí. Byly zde performance taneční, činoherní a hudebně-dramatické. Po mém vystoupení mi přišla zpráva ze Studentské Thálie, že jsem se dostala do nominace. No a 5. ledna 2020 bylo vyhlašování cen. Jako první vyhlašovali Autorský tvar v sekci SŠ, v mé kategorii byly nominované 3 performance. Když zaznělo moje jméno, byl to pro mě radostný šok. Stala jsem se vítězkou Studentské Thálie 2019.

A jak vznikla tvoje dnes už slavná písnička Kolem nás?

K písničce jsem se dostala zcela náhodou. Vždycky mi dělalo problém složit nějaký text. Jedné letní noci jsem se probudila kolem 3. hodiny ráno a náhodou mně napadala slova, věty, refrén a text byl hotový. Přemýšlela jsem,  jak složit aspoň trochu chytlavou melodii, ta mě pak napadla během pár minut. Pomoci USB kláves jsem si nahrála do počítače klavír, dechové nástroje, baskytaru, varhany, pak jsem tam přidala i bicí nástroje a nakonec jsem nahrála zpěv. Nejtěžší bylo vymyslet videoklip.  Jediné dobré místo, které mě pro natáčení napadlo, byl balkón mé sestry. Stačilo donést kameru, stativ a nějaké kulisy. Natáčení videoklipu bylo hotové, pak už jen stačilo video sestříhat, zkontrolovat titulky a zveřejnit na YouTube.

A my si teď můžeme vítěznou písničku pustit na https://www.youtube.com/watch?v=PVz44WTHhV0

Díky za rozhovor a přejeme hodně dalších hudebních úspěchů. A protože letos maturuješ, držíme Ti samozřejmě pěsti, aby vše dopadlo, jak si přeješ.

PhDr. Milena Špiříková