Čí só hode?

Vloni v létě přišel náš kamarád Honza Saloň s nápadem obnovit v Dolních Kounicích tradici hodů, která v 60. letech zanikla. Sesbíral od pamětníků spoustu informací a podělil se o ně i s námi.

Myšlenka se nám zalíbila natolik, že jsme se rozhodli pro ni nadchnout i další lidi. A tak vznikla skupina sestávající převážně ze studentů ivančického gymnázia, která vytvořila projekt, se kterým se rozhodla zkusit štěstí v dotačním programu Thing Big. Příprava nebyla lehká, obnášela nejen zpracování již získaných informací o historii hodů, ale i samotné napsání projektu, přípravu písní, tanců a dalších věcí, týkajících se této tradice. Velkou pomocí nám byli kamarádi z Ivančic, Moravských Bránic, Pravlova a Oslavan, kteří už měli se stárkováním vlastní zkušenosti.

Dotační soutěže se účastnilo 450 týmů mladých lidí z celé republiky a my byli mezi 141 nejlepšími, kteří byli podpořeni z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.

Pokud se rádi bavíte a staré tradice zajímají i vás, jste zváni k účasti na víkendovém tanečním a výtvarném workshopu v Dolních Kounicích (hotel Vinum Coeli) konaného ve dnech 14. – 16.3. 2014. Chcete-li se účastnit celého workshopu, přihlaste se prosím na tel. čísle: 731 321 631. Akce je pro účastníky bezplatná, jedinou podmínkou je věk do 26 let. Ani starší však nemusí přijít zkrátka, neboť po celou dobu bude umožněn přístup veřejnosti zdarma. Budeme se těšit na všechny, kteří mají chuť se s námi naučit lidové tance a písně nebo vyrábět hodové ozdoby. Pro zájemce o historii a zvyky je připravena krátká přednáška. Přesný harmonogram naleznete na naší internetové stránce: www.o2thinkbig.cz/projekty/detail/4990.

Barbara Maria Schweizerová, Marek Krejčík, Kateřina Kailová, Tabea Schweizerová, Marie Horká