Čtvrtlístek 2015

V sobotu 7. 2. 2015 se v Divadle Bolka Polívky v Brně konalo oblastní kolo již 4. ročníku soutěžní přehlídky mladých recitátorů Čtvrtlístek, která se koná na počest předčasně zemřelého českého filmového a divadelního herce a dabéra Rostislava Čtvrtlíka. Tuto soutěž vyhlašuje Gymnázium Děčín pod záštitou Jana Zikla, 1. náměstka ministra školství a tělovýchovy ČR, PhDr. Martina Stropnického, zástupce starostky MČ Praha 3, a Mgr. Hany Cermanové, náměstkyně primátora statutárního města Děčín. Patronát nad soutěží převzali herečtí kolegové Rostislava Čtvrtlíka – Jan Potměšil a Radek Valenta. Záštitu nad brněnským oblastním kolem převzal také starosta MČ Brno střed Martin Landa a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek.

V Brně se tedy na soutěži sešli studentky a studenti 1. – 4. ročníku středních škol, aby se utkali ve dvou kategoriích – recitaci a dramatizaci textu. Soutěž byla dvoukolová – studenti předvedli na jevišti  akusticky velmi příjemného divadla porotě jeden z připravených textů. Ta vybrala po prvním kole ty nejlepší, kteří měli možnost ukázat v soutěži své kvality i v kole druhém.

V porotě zasedli vynikající herci – Milena Steinmasslová a Jan Potměšil, dále významný český fotograf, dvorní fotograf Městského divadla v Brně a šéfredaktor časopisu Dokořán Jef Kratochvil (který pochází z Ivančic), dále JUDr. Hana Poláková a organizátorka oblastních kol a celorepublikového kola Mgr. Lenka Holubcová z Gymnázia Děčín. Po celou dobu soutěže vládla v divadle velmi příjemná atmosféra, paní Steinmasslová a pan Potměšil se studenty po ukončení soutěže během milého společného rozhovoru jejich výkony rozebrali, mnohé pochválili, ale také jim poradili, co pro příště vylepšit, jaký vybrat text atd. I když je brzy čekalo vlastní vystoupení v Divadle Bolka Polívky, s každým zájemcem se s úsměvem vyfotografovali.

Naše gymnázium zastupovala v soutěži studentka oktávy Adéla Rausová, která předvedla v kategorii dramatizace textu v prvním kole monolog Toinetty z Moliérovy komedie Zdravý nemocný. Její práce měla u poroty úspěch, postoupila do druhého kola a zde přednesla monolog z antické hry Médea (v moderním překladu) od řeckého dramatika Eurípida. Předvedení tohoto monologu se porotě velmi líbilo, nešetřila slovy chvály ani při závěrečném hodnocení a Adélka získala v kategorii dramatizace textu první místo a postup do celostátního kola. To se bude konat dne 14. dubna 2015 v Děčíně. Blahopřejeme jí a v dubnu jí budeme všichni držet palce, aby tento skvělý úspěch obhájila i zde.

PhDr. Jana Chocholáčová