Cyklisticko-vodácký kurz Sázava

Ve dnech 16. – 22. 6. proběhl letní sportovní kurz 7. A a 3. C zaměřený především na vodní turistiku a cykloturistiku. Základnou našeho pobytu bylo již tradičně rekreační středisko Radost Vlastějovice na řece Sázavě.

Cykloturistika, spojená s návštěvou zajímavých míst, čekala studenty v úvodu a závěru kurzu. Cílem prvního dne byla Zruč nad Sázavou. Zde nás čekala prohlídka zrekonstruovaného Zručského zámku a k němu přilehlé, neméně krásné, zámecké zahrady. Další den jsme vyrazili na prohlídku sklářské Huti Jakub v Tasicích. Tento jedinečný soubor historických budov převážně industriálního charakteru přístupný jako výjimečně zachovalý sklářský skanzen je Národní kulturní památkou České republiky. Pan Tvrdík, provozovatel a bývalý pracovník sklárny, nás spolu s podrobným popisem výrobního procesu provedl celým objektem a ochotně odpovídal na všechny naše dotazy. Závěrem kurzu nás čekal cyklistický výlet k vodnímu dílu Švihov, kde nás čekala komentovaná prohlídka hráze a zajímavé expozice Vodního domu.

Tři dny kurzu byly zaměřeny na vodní turistiku. Studenti si pod vedením instruktorů brněnského vodáckého centra Water Element osvojili nejen základy jízdy na kánoích, ale odnesli si i spoustu poznatků o bezpečném chování v okolí vodního řečiště, záchraně tonoucího, aktivní sebezáchraně aj. Zpestřením byly v průběhu výcviku různé hry a soutěže a vrcholem jistě sjetí několika jezů, což všichni bravurně zvládli.

Během kurzu studenti překonali celkem 30 km na lodi, přibližně 100 km na kole a vrátili se zpět obohaceni o spoustu silných zážitků. Někteří vše zvládli s přehledem, pro jiné to byl v této oblasti první náročnější výkon. Věřím, že toto krátké seznámení s těmito oblíbenými, nejen letními sportovními aktivitami, napomůže k jejich rozvoji a alespoň někteří zúčastnění studenti se k nim budou v budoucnu rádi vracet.

Mgr. Veronika Šiplová