Den poezie na ivančickém gymnáziu

Již počtvrté se naše gymnázium zapojilo do dění celostátního festivalu  Den poezie. Téma letošního 18. ročníku Žádný člověk není ostrov bylo inspirováno verši anglického renesančního básníka Johna Donnea, které napsal roku 1624:

„Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny;

jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj:

smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva.

A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

V rámci tohoto projektu se studenti podíleli na několika akcích. Popustili  uzdu své fantazii a vytvořili mozaiku básnických příběhů na dané téma. Svoje dílka pak spojili na nástěnkách tříd jednotným motivem, a tak vznikla výstava prací, jejíž vernisáž proběhla v Městské knihovně Ivančice 18. listopadu 2016.  Až do konce prosince měli návštěvníci knihovny možnost vžívat se prostřednictvím poezie do pocitů dnešních mladých lidí.

Součástí festivalu na ivančickém gymnáziu byla i exkurze studentů prvních ročníků do Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě, kde měli nejenom možnost prohlédnout si prostory památníku  a instalované výstavy, ale v historické klášterní knihovně pro ně byl připraven i interaktivní program s názvem Příběh knihy, který pojednával o kráse starých knih a byl zaměřený především na poezii a historická vydání básnických děl. A co víc – účastníci si mohli zblízka prohlédnout vybrané staré tisky z knihovny rajhradského kláštera.

PhDr. Milena Špiříková