Den poezie plný vášně a popela

Ve dnech 10. – 25. listopadu 2013 se konal již 15. ročník festivalu Den poezie věnovaný výročí narození významného českého básníka a spisovatele, zakladatele moderní české poezie Karla Hynka Máchy. Letos se festival odehrával pod názvem Vášeň a popel. Během těchto čtrnácti dní se v 58 městech a vesnicích České republiky konalo více než 145 kulturních akcí věnovaných této významné události. Podporovalo ji nejen mnoho českých, ale i mezinárodních kulturních organizací, významných evropských básníků a spisovatelů.

Také naše škola se do dění tohoto festivalu zapojila nemalou měrou. Studenti primy a sekundy vytvořili v literárních dílnách básně s podzimní tematikou. V pátek dne 15. listopadu spojili „popel i vášeň“ hned v několika akcích. Nejprve navštívili ivančickou hasičskou zbrojnici a prohlédli si zde současnou nejmodernější techniku našich hasičů. Potom se společně sešli na školní zahradě u ohníčku, kde přednesli své básně, proměnili je v dým a symbolicky je tak poslali K. H. Máchovi.

Studenti vyšších ročníků vytvářeli v literárních dílnách například vlastní milostnou poezii, zpracovávali Máchův Deník na cestě do Itálie, Máchův životopis, rozebírali jeho poezii atd. Ze všech těchto akcí vznikly fotografie a dokumenty ztvárněné na nástěnkách a panelech, které budou vystaveny 23. listopadu 2013 v rámci Dne otevřených dveří na Gymnáziu Jana Blahoslava Ivančice a od 23. listopadu také v Městské knihovně v Ivančicích. Vernisáž této výstavy se zde koná 22. listopadu v 18. hodin.

PhDr. Jana Chocholáčová