Dny dětského čtení

V Evropě prý postrádá literární dovednosti 73 milionů dospělých. Nemohou se tedy plnohodnotně vzdělávat, řešit běžné životní situace (např. přečíst si smlouvu, návod atd.), získat lepší zaměstnání, samostatně podnikat atd.

V každé zemi v Evropě existuje organizace, která se snaží propagovat čtenářství. Tyto evropské organizace se spojily a vytvořily projekt EUROPE READS. Ten začal pracovat v Německu a Skotsku a zapojila se do něho také Česká republika. Například aktivitou na podporu čtení „Rosteme s knihou“ byly vyhlášeny Dny dětského čtení, které u nás odstartovaly 23. dubna 2019 na Světový den knihy a autorských práv a budou ukončeny 9. 5., kdy začíná Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha.

Studenti Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích se čtením problém nemají. Účastní se pravidelně např. projektů Celé Česko čte dětem (naši žáci čtou dětem v mateřské škole pohádky), Záložka do knihy spojuje školy (jde o mezinárodní projekt, při němž si formou záložky do knihy doporučují zajímavé knihy s dětmi ze Slovenska), Čtení pomáhá (student za správně zodpovězený on-line test – rozbor přečtené knihy – získá pomyslnou padesátikorunu, kterou pošle na vybraný charitativní projekt) atd.

Proto nebylo třeba naše studenty přemlouvat, aby vymysleli zajímavou akci v rámci Dnů dětského čtení. Žáci kvarty si zavzpomínali na své oblíbené dětské knížky a leporela. Vyhledali v nich zajímavé pohádky a úryvky textů a navštívili dne 3. května 2019 Dětský domov v Ivančicích, kde svým kamarádům tyto texty přečetli. Ukázali jim obrázky z vybraných knih a nakonec je dětem darovali. Děti z dětského domova jim zase ukázaly svoji krásnou knihovnu. Během krátké chvíle mezi nimi vznikla přátelství a loučení se neobešlo bez vzájemných objetí a slibů, že studenti za dětmi přijdou brzy znovu a vymyslí pro ně opět nějakou pěknou a zajímavou aktivitu.

PhDr. Jana Chocholáčová