Erasmus Německo 2024

Ke konci kalendářního roku 2023 jsme dostaly příležitost zúčastnit se měsíčního Erasmu do Německa, a tak jsme dlouho neváhaly a v polovině února 2024 a zároveň i dočasným domovem se stalo nevelké město Wildeshausen, rozkládající se na severu Německa, konkrétně v Dolním Sasku. Oběma nám byly přidělené hostitelské rodiny, díky kterým jsme mohly nahlédnout hlouběji do všedního života a porovnat zdejší zvyklosti a tradice s těmi českými.

Tato oblast je charakteristická svým deštivým počasím a rovinatým terénem, jehož jsme ovšem nakonec rády využily pro každodenní dojíždění do školy na kole. Rozsáhlý areál místního gymnázia, kde jsme se účastnily vyučování, se nachází kousek od centra Wildeshausen. Zde jsme měly možnost setkat se s odlišným školním systémem a dostat se do obrazu o tom, jak funguje vzdělávání za českými hranicemi.

Po výuce jsme s kamarády sedli na kola a vyjeli na projížďku jak do malebných ulic, tak i po lesních cestách, čímž jsme získaly lepší přehled o městečku samotném i o jeho blízkém okolí.

Ovšem ani ve volném čase a o víkendech, kdy nám počasí zrovna nepřálo, jsme nezůstaly sedět doma a s rodinami často podnikali různé výlety. Vyrazili jsme například do přístavního města Hamburg, které je zároveň druhým největším městem Německa, a navštívili mj. známou Labskou filharmonii (Elbphilharmonie). Také jsme zavítali do Brém a Oldenburgu, a v Bremerhaven – dalším, tentokrát drobnějším přístavním městě – jsme se prošli po pobřeží s překrásným výhledem na Severní moře.

Jsme moc vděčné, že jsme od školy tuto úžasnou příležitost dostaly, protože díky ní máme nepřeberné množství nádherných vzpomínek, cenných zkušeností a nových kontaktů. Tento měsíc nás ovšem kromě zmíněného naučil nebát se mluvit pouze anglicky, ale také německy (i přesto, že nám ta němčina dala občas zabrat), mohly jsme poznat mentalitu jiného národa a porozhlédnout se po neznámé kultuře.