Evropské literární setkání mládeže „eljub E-Book Woche 2022“ v Rakousku

Začátkem prázdnin využil náš student Vojtěch Eibel nabídku zúčastnit se evropského literárního setkání mládeže. Tuto možnost získal díky svému úspěchu v krajském kole konverzační soutěže v německém jazyce, ve kterém se mu podařilo vyhrát druhé místo.

Eljub je akce Evropské unie pro mladé lidi z Evropy, které zajímá současné světové dění, literatura a tvůrčí psaní, a také pro ty, kteří si chtějí otestovat svou němčinu v praxi. Toto setkání bylo pro Vojtu obrovskou příležitostí, ale i velikou výzvou. Nešlo pouze o to, strávit týden v Rakousku s neznámými lidmi z různých států, ale úkolem bylo také vytvořit vlastní text v němčině, který by se stal součástí společné e-knihy.

 

Poprosila jsem Vojtu, aby nám o svém pobytu napsal trošku víc:

První prázdninovou sobotu jsem s naší českou skupinou odjel vlakem do Kremže, kde jsme se po ubytování na internátu vinařské školy seznámili s ostatními šedesáti účastníky z dvaceti různých států, se kterými jsme strávili nadcházející týden.

Cílem akce bylo sepsání e-knihy na téma „Touha po míru“. Rozdělili jsme se do tří tematických skupin, kde jsme s ostatními diskutovali o nápadech a myšlenkách, které jsme pak zpracovali do podoby svých textů.

Ve volném čase jsme během pobytu podnikali mnoho různých aktivit – navštívili jsme zámek Hof, prohlédli si tepelnou elektrárnu Theiß, šli do kina, vařili tradiční jídla jednotlivých zemí, vykoupali se na místním koupališti nebo jsme se plavili lodí po Dunaji. Díky tomu jsme se všichni pořádně poznali a spřátelili.

Na začátku jsme měli samozřejmě obavy, jestli se vůbec dorozumíme. Po tomto týdnu jsme však zjistili, že se vůbec není třeba bát. Nebyl žádný problém, když jsme se třeba museli na to samé ptát třikrát. Nejdůležitější bylo, že jsme s ostatními pořád komunikovali.

Celou akci jsem si moc užil. Kromě krásných vzpomínek jsem si domů dovezl i spoustu nových přátelství. Díky tomuto týdnu už vím, že se příště nebudu bát vycestovat do země, jejíž řeč úplně neovládám.

Mgr. Kateřina Stránská a Vojtěch Eibel (6. A)