Exkurze do Prahy

Každý rok se vydávají na třídenní exkurzi do Prahy studenti druhých ročníků. Vzhledem k nepříznivému počasí a hrozícím povodním na konci minulého školního roku se nám výlet přesunul na letošní říjen.

Ve středu 2. října jsme brzy ráno měli sraz v Brně u hotelu Grand. Ne všichni vypadali úplně svěží, jelikož v tuto dobu by pravděpodobně teprve vstávali. Naštěstí jsme se sešli všichni včas, prohlédli si navzájem svoje zavazadla, abychom zjistili, jaký kdo má kufr na tři dny, a nastoupili do autobusu Student Agency, který nás zavezl přímo do Prahy.

Když jsme tam dojeli, museli jsme se dostat na strahovské koleje, kde jsme byli ubytováni. Takže nás čekala další cesta, a to metrem a následně autobusem. Ač byli někteří v metru poprvé, tak se naštěstí nikdo neztratil.

Když jsme se konečně dostali na koleje, nebyly pro některé z nás ještě připravené pokoje. Věci jsme si tedy dali do několika volných místností a vydali se na první putování Prahou. Za odpoledne jsme stihli navštívit Vyšehrad, kostel sv. Petra a Pavla a vyšehradský hřbitov, kde je například pohřbený Alfons Mucha, Waldemar Matuška a další.

Abychom jenom nechodili po památkách, čekala nás pro zpestření každý večer návštěva divadla. První večer to bylo představení ve Stavovském divadle Bláznivý den aneb Figarova svatba, kde jsme v hlavních rolích mohli vidět Richarda Krajča a Miroslava Donutila. Jako zakončení dne šli ti odvážnější a teple oblečení, protože byla opravdu zima, na lanovku na Petřín, která nás vyvezla nahoru, přímo kousek od kolejí. I když opravdu nebylo moc teplo, nádherný pohled na noční Prahu nás zahřál.

Druhý den jsme byli na Hradčanech, v katedrále sv. Víta. Prošli jsme si Zlatou uličku a mohli jsme také spatřit Poslaneckou sněmovnu ČR, kde to ale vzhledem k jejímu rozpuštění zelo prázdnotou. Následovala Valdštejnská zahrada. I když byl moc krásná, tak se všichni těšili na večer, protože se mělo jít do divadla Karlín na muzikál Vražda za oponou v hlavní roli s Ondřejem Brzobohatým. K naší smůle nám dvě hodiny před představením zavolali, že dnešní vystoupení se ruší z důvodu zranění pana Brzobohatého. Všechny nás to mrzelo, především holky, protože jsme se nejvíc těšily na Ondru. Naštěstí pohotovost našich profesorů zajistila, že se do divadla šlo, i když do jiného. Sehnali místa do divadla Na Fidlovačce na komedii Proutník pod pantoflem, kde hráli herci jako Sandra Pogodová, Petr Rychlý, Daniel Rous a Václav Svoboda aneb Lumír ze seriálu Ulice. Představení se všem líbilo a bylo příjemné si po celém dnu sednout, jen se dívat a prostě se smát. Při zpáteční cestě na koleje byl autobus tak plný, že i kdybyste omdleli, tak stejně zůstanete stát. Na kolejích jsme si rychle sbalili věci a šli spát, protože náš čekalo opět brzké vstávání a poslední dopoledne v hlavním městě.

Brzo ráno jsme si zavezli kufry do úschovny, abychom si mohli projít pár posledních památek. A byla to například synagoga, kde jsme se dozvěděli také mnoho poznatků o různých židovských zvycích a tradicích. Vzhledem k únavě jsme už sotva stáli, takže pokud to bylo možné, tak jsme všude různě posedávali, až si paní průvodkyně myslela, že nás to nebaví, i když nás její výklad zajímal.

Po této exkurzi jsme si zašli pro kufry a ze stanice Florenc jsme autobusem vyrazili směr Brno. Tam jsme se rozloučili a těšili se domů, naklepaní z dálnice, ale s krásnými a zajímavými zážitky.

Adéla Rausová, septima