Finanční gramotnost – přednáška a hra

V pátek 15. listopadu se studenti maturitních ročníků v rámci oslavy Dne studenstva zúčastnili přednášky a následné hry, která se týkala finanční gramotnosti. Celým programem naše studenty provázel tým finančních poradců ze společnosti Partners. V rámci přednášky, kterou vedla paní Michaela Klímová, se studenti seznámili se zásadami finanční gramotnosti, strategiemi investování a celou řadou dalších důležitých a užitečných informací, které souvisely s osobními financemi.

Zhruba po hodině a půl se studenti rozdělili do dvou tříd, v nichž utvořili skupinky po přibližně osmi lidech. Každá tato skupinka hrála jednu hru, kterou moderoval finanční poradce. V rámci této hry tvořili vždy dva až tři studenti jednu rodinu, která měla určitý rozpočet a závazky a měla splnit předem stanovené úkoly v horizontu třiceti let. Každé kolo hry probíhalo v několika fázích – věk, peníze kurzy, události a transakce. Věk se po každém kole posouval o tři roky, s čímž souvisel i příjem peněz (po odečtení výdajů), tzv. cash flow. Pohybovaly se i kurzy na peněžním trhu, čehož mohli hráči využít při nákupu podílových fondů. Zřejmě nejnapínavější však byly události. Každá rodina házela kostkou a podle hozeného čísla jí byla vybrána událost – někdy pozitivní (např. zvýšení platu, dědictví), jindy negativní (např. inflace, krádež, úraz). Poslední kategorii představovaly transakce, v rámci kterých mohli hráči např. splácet půjčky, investovat nebo se pojistit. Účelem hry bylo splnit co nejlépe stanovené cíle – např. zaplatit si bydlení (hypotéka), koupit si auto, našetřit dětem a zaopatřit se na stáří.

Velkým přínosem hry je fakt, že vychází z reálných situací, s nimiž se každý z nás v běžném životě často potkává nebo může potkat. Hráče tak nutí zamyslet se nad svým rozhodováním v oblasti financí a pomáhá mu vytvářet dobrou finanční strategii, kterou může uplatnit i v reálném životě. Hra také pomáhá pochopit základní mechanismy finančního trhu a seznamuje hráče s celou řadou produktů, čímž přispívá k vytváření základů finanční gramotnosti.

Mgr. Aleš Ziegler