Jak se krotí múzy

Muzeum Brněnska každoročně vyhlašuje literární soutěž Skrytá paměť Moravy, letos na téma „Všude dobře…“. Stejně jako každý rok se zájemcům naskytla možnost navštívit dílnu tvůrčího psaní, která se pyšní názvem Krocení literární múzy. A tak se dvě skupinky studentů našeho gymnázia vydaly ve čtvrtek 19. února do Mahenovy knihovny v Brně zkrotit svou fantazii (nemůžu popírat, že mne to mírně nevyděsilo, jelikož u mě často ani není co krotit).

Mladší kategorie si během jedné hodiny vyzkoušela mimo jiné tvorbu přímé asociace ke slovu domov, psali jsme pohled z ciziny někomu blízkému a jedním z úkolů bylo sepsání krátké povídky o setkání dvou námi vymyšlených a pojmenovaných postav. Je zvláštní, jak rychle těch šedesát minut uběhlo a kolik jsme toho v té poměrně krátké době stihli.

Zoja Doupovcová, 4.A

Také studenti starší kategorie, jejíž „literární dílna“ následovala poté, si vyzkoušeli, z kolika zorných úhlů je možné se na téma domov podívat. Spojovali svoje asociace s lidmi, zvířaty, barvami, vůněmi i věcmi, pokusili se napsat popisnou pasáž z pohledu obyvatele daného místa, někoho zvenčí i neživého předmětu v domě. Pokusili se také o různé variace stylů při záznamu ranního rituálu i tvorbu dialogů postav.

Čas vyhrazený těmto aktivitám neúprosně uběhl a je jen na studentech, jak se nabytých zkušeností zhostí ve své příští literární tvorbě.

Mgr.Eva Fukanová