Letošní majáles

Rok utekl jako voda a další maturanti našeho gymnázia se v pátek 28. dubna rozloučili se školou svým majálesem. (O historii a tradici majálesu se můžete více dovědět v dalším textu od autorky paní PhDr. Jany Chocholáčové.)

Nejprve proběhlo poslední zvonění ve škole, kterým studenti 8. A, 4. C a 4. D poděkovali svým učitelům za jejich péči v době studia.

Hned poté se začal shromažďovat majálesový průvod před školou. Přesně v jedenáct hodin se vydal „majálesový had“ na cestu městem. Tentokrát poněkud změnila trasu stavba kruhového objezdu na Oslavanské, a tak k pomníku Jana Blahoslava zamířil Ostřihomem, Širokou, přes náměstí Palackého a Drůbežní Trh.

Pozměněná trasa však nic neubrala na atraktivnosti. Za slunečného počasí lemovaly silnici doslova davy předškoláků, školáků, občanů Ivančic, ale i návštěvníků města, kteří přišli tradiční podívanou zhlédnout. Měli co obdivovat. Každá třída se pochlubila svými nápaditými tématy, které sdělovali veřejnosti na velkých transparentech a kostýmy. A tak jste mohli v pestrobarevném průvodu vidět baletky a pohádkové království s princeznami, postavy a postavičky z Harryho Pottera, antické bohy, ale i hippies, fotbalové hráče, chemiky či kovboje FBI a  policisty. Kvarta představovala hráče plážového volejbalu. (Určitě jste na našich stránkách četli o sbírce na hihit na hřiště pro plážový volejbal.) Zajímavé bylo i téma jedné ze tříd – Nedomluvili jsme se

V čele průvodu slavili samozřejmě maturanti, učitelé školy a nemohli chybět vlajkonoši a hlavně mažoretky, které při krátkých zastaveních předváděly svoje umění. Rytmus pochodu celého „hada“ udávali mladí bubeníci  Drum band Oslavany, jehož členové jsou absolventi našeho gymnázia.

Průvod se zastavil před pomníkem Jana Blahoslava Ve Sboru, kde studenti za zpěvu studentské hymny Gaudeamus Igitur v podání školního sboru uctili položením kytice památku Jana Blahoslava.

Následoval projev ředitelky školy, ing. Ivany Čermákové, jehož podstatnou část zde uvádíme:

„Dnešní den je velmi výjimečný pro naše maturanty, po čtyřech nebo osmi letech strávených na našem gymnázium je posledním dnem jejich školního vyučování. Ráda bych využila této příležitosti a popřála jim hodně úspěchu nejen u maturitní zkoušky, ale také v dalším životě.

Tento majáles je významný v tom, že si v letošním roce připomínáme 500. výročí narození Jana Blahoslava.  Bratrská škola v Ivančicích, kterou Blahoslav vedl, se jeho přičiněním stala uznávanou vzdělávací institucí i za hranicemi Jednoty bratské. Jeho práce měly obrovský vliv na rozvoj české kultury a jazyka, Jan Blahoslava nám ukázal, že jazyk je nástrojem naší identity a že jeho rozvoj je nezbytný pro rozvoj celého národa. Jako ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava jsem velmi hrdá na to, že naše škola nese jeho jméno a může vést studenty k poznání jeho významu pro naši kulturu a historii.“

Přidala také malou pozvánku:

„V měsíci květnu připravujeme další akce v rámci tohoto Blahoslavova roku. Je to koncert sboru Gymnázia Jana Blahoslava Ivančice spojený s módní přehlídkou, na který vás chci pozvat do Besedního domu v pondělí 15. května od 17:00 hodin, následovat bude autorské studentské divadlo ve středu 24. května v 18:00 hodin v kině Réna a přednáška Dr. Chocholáče o životě a díle Jana Blahoslava ve čtvrtek 25. května v 17:00 hodin v aule naší školy.“

Studenty přišel pozdravit i zástupce města, místostarosta pan Jaroslav Sojka, který popřál studentům hodně štěstí. Školní sbor na závěr přidal malou ochutnávku ze svého chystaného koncertu.

To je škoda, že už to skončilo, bylo slyšet ze všech stran a septimáni a třeťáci si povzdychli: Příští rok na shledanou!

PhDr. Milena Špiříková

Tradice studentských majálesů na našem gymnáziu

Tradice majálesů všeobecně spadá podle bývalé ředitelky Vlastivědného muzea v Olomouci paní M. Hoškové už do doby starověku. První květnový den oslavovali staří Římané bohyni jara a plodnosti Maiu, matku boha Merkura. Nejslavnější oslavy se konaly v Ostii nedaleko Říma. Město bylo vyzdobeno květinami, ovocem a sladkostmi (celý text)

PhDr. Jana Chocholáčová

(zpracováno zejména na základě kronik a výročních zpráv gymnázia, vzpomínek pamětníků a Střípků z historie, které autorka připravila ke 100. výročí založení Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích)