Lyžařský kurz Ramzovské sedlo

Navzdory nepřízni počasí (obleva, vyšší teploty) a covidovým omezením vyrazili studenti nižšího gymnázia v termínu 2. -8. února na lyžařský výcvikový kurz na Ramzovské sedlo. Vlastně jsme mohli i s lyžemi dojet rychlíkem až k chatě, neboť zastávka Ramzová je nejvýše položenou rychlíkovou železniční zastávkou v ČR, ale zvolili jsme standardní dopravu autobusem.

Žáci sekundy mají „lyžák“ v tomto školním roce v osnovách, žáci tercie ho měli naplánovaný loni, ale  kvůli covidu byl tehdy zrušen, tak se ho zúčastnili letos. Pravda, pandemická omezení se promítla do obsazenosti i letos.

Na ubytování a stravování jsme neshledali výraznější nedostatky, kdo by si také stěžoval na sociální zařízení v každém pokoji, roznos jídla v jídelně obsluhou až ke stolu a možnost koupání v hotelovém bazénu téměř kdykoli (v ceně ubytování). Této možnosti jsme bohatě využili v úterý, kdy celý den pršelo, a na mizející sníh před očima na sjezdovce jsme se tak nedostali.

Na lyžování jsme využili přilehlou sjezdovku Ski aréna R3, která svým přehledným, širokým a mírným svahem byla přívětivá k začátečníkům a mírně pokročilým lyžařům. Paralelní náročnější a delší sjezdovka z Čerňavy (Ski areál Bonera Ramzová ) byla kvůli špatným sněhovým podmínkám celý týden zavřená. Škoda je i to, že majitelé vleků se dodnes nedomluvili a každá lanovka má svůj skipas, neplatný u souseda.  Ve středu jsme si byli autobusem zalyžovat na jiné, prudší sjezdovce v nedaleké Branné.

Večerní život se skládal z přednášek – z metodiky lyžování, výzbroje a výstroje, místopisu, chválená a odlehčená byla i prakticky znázorněná zdravověda od našeho zdravotníka. Dále jsme využívali společenských a sportovních her (stolní tenis).

Každý si na kurzu jistě pro sebe něco nového a zajímavého našel, zdokonalil se v lyžování a poznal ostatní, a to i z jiné než jen „školní“ stránky.

R. Karas