Přednáška a beseda Filipa Širokého na GJBI

Ve čtvrtek 9.6.2022 přicestoval z Lausanne do Ivančic náš bývalý student, dnes mladý vědec, Filip Široký, který se zabývá fyzikou elementárních částic.

V CERNu u Ženevy studuje data, která jsou výstupem nejvýkonnějšího urychlovače na světě – LHC (Large hadron collider). Filip při tom využívá poznatky, které získal v Itálii při studiu AI (umělá inteligence). Poté Filip seznámil naše studenty s obsahem a metodami studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a s možnostmi uplatnění informatiků, které je bohaté. Tolik k první části přednášky.

Následně se projevil širší záběr Filipa Širokého, a to když prozradil, že pracuje pro mezinárodní fond , který podporuje startupy začínajících podnikatelů.

Chlapci a děvčata z různých ročníků gymnázia už v průběhu přednášky kladli fundované otázky.

Následovala neformální beseda, kdy dívky obklopily Filipa a snažily se z něj vytáhnout po fyzikální stránce nevýznamné poznatky: kolik je mu let, jestli je zadaný, jak jsou placeni vědci v CERNu atd.

Věříme, že vystoupení Filipa Širokého motivovalo alespoň některé naše studenty k intenzivnímu studiu fyziky, matematiky a informatiky. Na závěr Filip slíbil, že před Vánocemi opět přijede do Ivančic a seznámí zájemce s problematikou šifrování dat – s kryptologií.

Mgr. Vítězslav Světlík