Přednáška pana Cyrila Podolského

V pátek 14. 4. 2023 navštívil naše gymnázium Cyril Podolský z Ateliéru Podolský. Tento ateliér je studiem trikového filmu se zvláštním zaměřením na loutkovou animaci. Pan Podolský se jako animátor podílel na seriálech Králíci z klobouku, Pat a Mat a Tlučhořovi. Jeho nejširší autorskou prací je seriál večerníčků Krysáci, který v současné době patří k nejoblíbenějším nejen u nás, ale i v zahraničí.

Pro žáky prvních ročníků si pan Podolský připravil poutavé vyprávění o animovaném filmu. Posluchačům vysvětlil i názorně předvedl tvorbu loutek, prostředí, rekvizit a přiblížil jim i postup, jakým takový animovaný film vzniká. Studenty provedl cestou tvorby od prvotního nápadu až po uvedení výsledného filmu či seriálu do kin nebo televize. Svým posluchačům nezatajil ani problémy, se kterými se musí tvůrci potýkat – financování i nekonečný byrokratický proces. Tyto zajímavé informace doplnil fotografiemi či filmovými ukázkami.

Po krátké technické přestávce studenti tříd 6. A a 7. A absolvovali přednášku zaměřenou na filmové žánry. Pan Podolský žákům definoval jednotlivé žánry, které doplnil nejen ukázkou klasických filmů, ale také zajímavým vypravováním o filmových tricích, proměnách hlavního hrdiny apod.

Závěr obou přednášek potom patřil novému projektu, kterým se v současné době Ateliér Podolský zabývá, a to rodinnému seriálu s názvem Hovnays.

Panu Cyrilu Podolskému děkujeme za možnost nahlédnou „pod pokličku“ tvorby současného animovaného filmu i za netradiční náhled do filmových žánrů a přejeme mu mnoho úspěchů v autorské práci.

Mgr. Jaroslava Binderová