Rakovina není náhoda

Ve čtvrtek dne 31. 10. 2013 se studenti třetích ročníků zúčastnili besedy na téma Rakovina není náhoda. I když se jedná o tak vážné téma a zpočátku se všichni vážně tvářili, nakonec celá beseda proběhla veselou formou. Slečna, studentka Univerzity Karlovy, která nám vše o rakovině prezentovala, nás seznámila s tím, jaké druhy rakoviny jsou a jak vznikají. Dále nás upozornila, na co si dávat pozor, jak dbát o své fyzické i psychické zdraví, jak si hlídat stravovací návyky a čeho se vyvarovat. Smutné ovšem je, že i když se budeme hlídat, stále je tu zhoršující se ovzduší, klima a příroda kolem nás, která má za následek zvyšující se počet případů rakoviny. Nechyběly ani odstrašující obrázky lidí zanedbávajících prevenci, ani smutné ukázky případů, kdy už pacientům nešlo pomoci. Byli jsme také poučeni, že i když člověk rakovinu má, neznamená to, že tím jeho život končí. V posledních letech se zdravotnictví natolik zlepšilo, že již existují možnosti, jak s touto zákeřnou chorobou bojovat. Je možné si tak prodloužit život o desítky let, dokonce se člověk může této nemoci nadobro zbavit. Důkazem jsou i celebrity, které se zcela vyléčily a žijí svůj život naplno dál.

V druhé části přednášky jsme dostali taštičky s prospekty, kde byly uvedeny všechny informace o důležitých vyšetřeních, která by každý z nás měl absolvovat během svého života, aby nic nenechal náhodě. V tašce byl i test, který si každý z nás vyplnil, a zjistil tak, do jaké skupiny patří – zdali je, či není ohrožen. Faktem totiž zůstává, že každý čtvrtý nemocný na rakovinu umírá. Test nám tak opravdu potvrdil, že kouření, alkohol, nechráněný pohlavní styk, ale i nezdravé jídlo a s ním související nadváha má svůj vliv, a daň, kterou si vybírá, je opravdu vysoká.

Ovšem ta nejdůležitější věc je přijít k lékaři včas a nebát se! Je třeba se hlídat a chodit na pravidelné kontroly. Při jakémkoli nálezu, který se může zdát banální, si pro jistotu zajít na vyšetření. Protože při dlouhém otálení čas vrátit nejde.

Názor jedné ze studentek – Lucie Záděrové, 7.A „O rakovině jsem toho věděla docela dost už před přednáškou, ale i tak jsem se dozvěděla pár nových informací. Dost mě překvapilo, že za rakovinu si mnoho lidí může samo právě svým životním stylem. Když jsem pak vyplňovala papír, kde se přičítaly body za, nezdravý‘ životní styl, byla jsem svým výsledkem docela zaskočená. Tím, že nás slečna aktivně zapojila do své prezentace, jsem si obsah přednášky zapamatovala, a vždy, když náhodou udělám něco, za co se přičítají, trestné body‘,

si vzpomenu na rizika. Víc takových přednášek a budu zdravá jako rybička!“

 

Lucie Huslíková,  7.A