Skrytá paměť Moravy – vyhlášení výsledků

Dne 24. 9. 2020 se v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě konalo slavnostní vyhlášení 14. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy, tentokrát s tématem Sítě. Celostátní soutěže, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj, se účastnilo celkem 206 studentů ve dvou kategoriích: 138 textů bylo zařazeno do 1. kategorie (studenti 11-15 let), 68 příspěvků do 2. kategorie (studenti 16-19 let). Literární texty hodnotila odborná porota, které předsedala PhDr. Olga Jeřábková, redaktorka Českého rozhlasu, dále byli jejími členy: spisovatel a překladatel Mgr. R. Skolek, pracovnice Moravské zemské knihovny Mgr. Ing. R. Macháčková, historik a pedagog na FF a PF Masarykovy a Karlovy univerzity PhDr. Tomáš Jeřábek, Ph.D., a vedoucí pobočky Památníku písemnictví na Moravě – Muzeum Brněnska –  PaedDr. L. Kalina.

Jsme velmi rádi, že se v takto prestižní soutěži umístil na vynikajícím 2. místě v 1. kategorii student našeho gymnázia Jakub Vacek (z letošní 5. A) se svým textem Síť z ostnatých drátů, který pojednává o osudech 6 kamarádů v době 1. světové války. Pochvalu od poroty získala také zajímavá práce našeho studenta Vojtěch Eibela (také z letošní 5. A). Jejich příspěvky budou publikovány v literární příloze Sborníku Muzea Brněnska.

Jakub na slavnostní vyhlášení vzpomíná takto:

Vyhlášení výsledků se mi velice líbilo, přestože muselo být kvůli hygienickým opatřením narychlo zkráceno. Nejvíce mě zaujal vedle krásy benediktinského kláštera v Rajhradě hudební doprovod celé slavnosti. Violoncellové duo Osamělé palačinky zahrálo kromě klasické hudby i mnoho moderních skladeb. Autorské čtení bylo také velice zajímavé, i když se kvůli opatřením proti Covidu-19 dostalo pouze na účastníky, kteří obsadili první místa v jednotlivých kategoriích. Bylo také odhaleno téma na XV. ročník soutěže: „Život v době korony“. Toto téma mi přijde na jedné straně zajímavé, ale také již dnes trochu klišé.

Po vyhlášení výsledků bylo pro účastníky přichystané občerstvení a dobrovolná prohlídka kláštera. Celkově se mi vyhlášení moc líbilo a doufám, že se do benediktinského kláštera příští rok podívám znovu.“

Oběma studentům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Jakub Vacek, 5. A, a PhDr. Jana Chocholáčová