Soutěžíme s FabLabem 2022

Soutěž s FabLabem je program určený pro střední školy z Jihomoravského kraje, jehož cílem je studenty praktickou formou seznámit s moderními výrobními technologiemi. Čtyřčlenné studentské týmy z jednotlivých škol se naučí pracovat s 3D tiskárnou a laserovou řezačkou, společně během dvou měsíců vyrobí libovolný projekt, procvičí si týmovou spolupráci, svoji kreativitu a práci se zdroji, zkusí „prodat“ svoji práci před porotou a ostatními týmy a mají šanci získat hodnotné ceny. Celý program probíhá v digitální dílně FabLab Brno, která je plná nejen digitálních výrobních strojů jako např. 3D tiskáren, laserových řezaček, programovatelného vyšívacího stroje, řezacího plotru nebo CNC frézky, ale také nadšených kutilů. 

Při úvodní návštěvě FabLabu Brno se studenti dozví více o tom, jak dílna funguje a co v ní všechno mohou dělat, dále pak více podrobností o průběhu soutěže a tom, jak si vybrat ten správný projekt. Absolvují také tři školení – bezpečnost práce, 3D tisk a laserové řezání.

Dalším krokem každého týmu je brainstorming nad nápadem, který by chtěli přetvořit v realitu pomocí výrobních technologií ve FabLabu.

Po zvolení nápadu studenti pravidelně docházejí do dílny a na nápadu pracují. Potřebný materiál je v dílně skladem, případně si jej mohou nechat po domluvě objednat.

Na konci programu svůj projekt týmy prezentují během finále soutěže. Během toho odborná porota a publikum vyberou vždy tři nejzdařilejší projekty ve svou kategoriích, a to v Ceně poroty a Ceně publika. Žádný z týmů nicméně neodejde s prázdnou.

Náš tým ve složení Pavel Musil, Pavel Zima, Adam David Hlaváček a Hedvika Šikulová se v tomto kole soutěže prezentovali s projektem Herní konzole postavené na jednodeskovém počítači Raspberry Pi a odvedli spoustu práce nejen na projektu samotném, ale i samotné prezentaci projektu. Poděkování jim tedy patří nejen za vynaložené úsilí, které soutěži v minulých měsících věnovali, ale rovněž i za velmi dobrou reprezentaci naší školy v této krajské soutěži.

Ing. Gustav Prokop