Studenti a učitelé na setkání účastníků projektu Erasmus+ v Portugalsku

V rámci projektu Erasmus+ se v neděli 13. 3. 2022 vydali dvě studentky a dva studenti oktávy společně se třemi učitelkami do Portugalska. Naše putování odstartovalo v jihomoravské metropoli, odkud jsme se vydali na vídeňské letiště. Po příjemném letu do Lisabonu nás ještě čekala cesta autobusem do města Covilhã, kde jsme se společně s místními studenty a studenty z Itálie, Řecka, Litvy a Turecka setkávali, abychom splnili hlavní cíl projektu – vytvořit komiks v digitální formě.

První den nás čekal uvítací ceremoniál v podobě hudebního vystoupení a prezentací vysokoškolských studentek zaměřujících se na animování obrázků. Pak už jsme se přesunuli do učebny, kde jsme se rozdělili do mezinárodních skupinek a začali tvořit.

V odpoledních hodinách byl vždy připraven kulturní program, ať už návštěva muzea, kde jsme se seznámili s historií zpracování vlny v místní oblasti, nebo prohlídka historického centra města s uměleckými malbami na zdech a budovách.

Navštívili jsme také středověkou vesnici Belmonte, tamější hrad a muzeum objevů. Nechyběl ani výlet na nejvyšší horu pevninského Portugalska – Torre. Asi největším zážitkem pro všechny bylo ale bruslení v ledové aréně a následná večeře připravovaná z mořských plodů.

Na závěr týdne se uskutečnila soutěž mezi jednotlivými týmy o nejlepší komiks a proběhlo předávání certifikátů o účasti na projektu. Poté se všichni přesunuli na místní městský úřad, kde proběhla krátká prohlídka. Následně byla uspořádána rozlučka v restauraci s doprovodem tradiční portugalské hudby Fado.

Poslední zastávkou byl Lisabon, kde jsme navštívili městskou část Belém s gotickým Klášterem jeronymitů, centrum města, ale i pobřeží Atlantiku. Okouzlující atmosféru hlavního města jsme si mohli vychutnávat ještě do druhého dne, kdy jsme se v odpoledních hodinách dopravili metrem na letiště, odtud zamířili do Vídně a následně autobusem zpět do Brna.

Tina Sklenská, 8. A