Studentské parlamentní volby 2013

Již počtvrté uspořádala společnost Člověk v tísni projekt Studentské volby v souvislosti s blížícími se předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny ČR. Jeho cílem je podpora volební účasti mladých lidí ve společnosti. Na naší škole proběhly tyto volby od 2. do 3. října 2013. Mohli se jich účastnit studenti starších patnácti let.

Každá ze škol, která se do projektu nahlásila, musela připravit volební místnost. Zde nesměla chybět mimo jiné volební urna, která k nim neodmyslitelně patří.

Při příchodu do volební místnosti uvítala voliče tříčlenná komise skládající se ze sympatických tváří (Kateřina Muchová, Lucie Huslíková a Veronika Vižďová). Ta jim následně vysvětlila, jakým způsobem volit, aby nedošlo k nějakému omylu a jejich hlas se tak nestal neplatným. Poté každý volič dostal svůj volební lístek, odebral se za plentu, zde zatrhl stranu, kterou chtěl volit, a lístek vhodil do urny. Samozřejmě, že s úsměvem.

První den nás navštívila ivančická televize. Někteří studenti tak byli nuceni zodpovědět otázku – PROČ VOLIT? Jejich odpovědi byly k vidění následující den na TIV.

 

Za celou volební komisi musím říct, že vše proběhlo v pořádku, a především anonymně. Voliči měli na výběr 19 stran, které kandidovaly v Jihomoravském kraji. Hlas odevzdali třinácti z nich. K volbám se dostavilo 58 voličů z celkově 215 oprávněných (nad 15 let), z 58 volebních lístků vhozených do urny byl jeden hlas neplatný. Bohužel v termínu voleb byly dvě třídy třetího ročníku na exkurzi v Praze, což značně ovlivnilo výsledky.

Vítězem se na naší škole stala Česká pirátská strana. O hlas měně pak dostala strana ANO 2011 a jako třetí se umístila Strana svobodných občanů.

 

Hlasy pro jednotlivé politické strany:

Česká pirátská strana: 13

ANO 2011: 12

Strana svobodných občanů: 6

TOP 09: 5

ODS: 4

KSČM: 3

ČSSD: 3

Úsvit přímé demokracie: 3

KDU-ČSL: 2

Dělnická strana sociální spravedlnosti: 2

Strana zelených: 2

Koruna Česká: 1

Strana práv občanů – Zemanovci: 1

 

 

Celkovým vítězem v rámci všech škol ČR se stala TOP 09.

 

Byla jsem zklamaná, že se voleb zúčastnilo tak malé množství voličů.  Myslím si totiž, že jen tím, že se budeme o dění kolem zajímat a aktivně se na změnách podílet, se může něco změnit. Proto doufám, že těch opravdových voleb se zúčastní co největší procento občanů.

 

 

Lucie Huslíková, sexta