Studentské parlamentní volby 2021

Ve dnech 20. a 21. září 2021 se uskutečnily Studentské volby do Poslanecké sněmovny České republiky 2021, do kterých se zapojilo i naše gymnázium. Jedná se o dlouholetý projekt JSNS (Jeden svět na školách), který se snaží přispět k aktivnímu a zodpovědnému občanství budoucích prvovoličů. Cílem je také to, aby se studenti středních škol seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Na našem gymnáziu měly volby 30% účast. Celkem hlasovalo 67 studentů, přičemž všechny hlasovací lístky byly platné. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu překročily celkem 4 strany: s 37 % zvítězila koalice SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, 27 % získala koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ, třetí místo se 7,5 % získalo hnutí ANO 2011, na čtvrtém místě s 6 % skončila STRANA ZELENÝCH. Těsně pod pětiprocentní hranicí (4,47 %) se umístila hnutí VOLNÝ BLOK a MORAVANÉ. Vítězství prvních čtyř “parlamentních” stran odpovídá celorepublikovým výsledkům studentských voleb (kde však první pozici obsadili PIRÁTI a STAROSTOVÉ). Oproti celorepublikovým výsledkům je jistou zvláštností dobrý výsledek MORAVANŮ, což je jistě dáno polohou GJBI.

Celkové výsledky studentských voleb v ČR i výsledky v jednotlivých kategoriích (např. podle typů škol či podle krajů) je možné si prohlédnout na webu JSNS: https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb

Amálie Pilátová, 1.D