Studijně-poznávací zájezd do jihozápadní Anglie

Devatenáct studentů naší školy se v doprovodu dvou pedagogů zúčastnilo týdenního zájezdu do jihozápadního cípu Velké Británie.  Zájezd velmi dobře zajistila CK Royal z Příbrami. V Portsmouthu jsme prozkoumali válečné lodě Victory a Warrior. Zde se chlapecká část výpravy věnovala průzkumu starého města a navštívila Mořskou katedrálu anglikánské církve, o jejíž historii nám zasvěceně vyprávěla místní paní farářka. Lodí jsme se projeli přístavem v Plymouthu, odkud kdysi vyjížděli náboženští emigranti do Nového světa. Opravdu jsme si užili nádhernou vycházku po pobřežních útesech a vřesovištích.  Možná se tam kdysi Sir Arthur Conan Doyle inspiroval k příběhům Sherlocka Holmese. Opravdová lahůdka nás čekala ve středu – cesta na bývalý ostrovní klášter St Michael´s Mount. Došli jsme k němu po dlážděné cestě, kterou brzy po našem odchodu zcela zaplavil příliv. Obdivovali jsme divadlo Minnack vytesané v útesech. Bohužel jsme již nestihli krátký výlet na Land´s End, nejzápadnější výspu Anglie.  Následující den jsme odpoledne strávili ve skanzenu viktoriánské éry ve vesničce Morwellham. Naši žáci si vyrobili vlastní čokoládové lízátko, vyzkoušeli si dobové kostýmy, prožili si hodinu v dobové škole. Zde si vyzkoušeli psaní na břidlicové tabulky, zahráli dobové hry a seznámil se také s celou škálou efektivních dobových trestů. Vrcholem tohoto dne byla projížďka důlním vláčkem do bývalého dolu na měď. Měli jsme štěstí na výborné místní průvodce, již se nám s nesmírným nadšením věnovali.

V pátek jsme se vypravili do Londýna.  Začali jsme návštěvou Toweru a poté se přesunuli podzemní drahou do centra Londýna, abychom se prošli kolem Buckinghamského paláce, přes náměstí Piccadilly a Trafalgarské náměstí. Prohlídku Natural History Museum a Science Museum jsme museli odložit na příště. Procházka končila u Westminsterského opatství a budov Parlamentu. Poté jsme celý Londýn obhlédli z výšin London Eye. Na závěr jsme na lodi, která zajišťuje hromadnou dopravu po Temži, dopravili až k našemu luxusnímu autokaru.

Nesmíme zapomínat, že tři dopoledne naši studenti absolvovali náročnou jazykovou výuku pod vedením rodilých mluvčích ze Seymourovy mezinárodní jazykové školy. Lekce probíhaly v budově plymouthské City College. V tomto městě jsme také byli ubytováni v hostitelských rodinách, abychom snáze přivykli britskému způsobu života včetně stravy.

Nelze si než přát, aby se organizování podobných kvalitních zájezdů stalo na naší škole tradicí.