Turecko – Erasmus

V termínu od 7.11. do 13.11. se skupina studentek z 8.A za doprovodu dvou učitelů zúčastnila výjezdu do Turecka s programem Erasmus+. Jednalo se o projekt se zaměřením na tvorbu komiksu, ve kterém byli mimo naši školu zapojeni i studenti z jiných škol, a to z Řecka, Portugalska, Turecka, Itálie a Lotyšska. Bohužel osobně jsme mohli potkat jen turecké, řecké a portugalské žáky.

Náš výlet začal srazem v Brně, následovala cesta autobusem na vídeňské letiště, odkud jsme se letecky přepravili přímo do Istanbulu, kde na nás čekalo taxi a odvezlo nás do hotelu. I přes pár menších zádrhelů byla naše cesta klidná.

Následující den jsme se setkali v turecké škole s ostatními účastníky. Program pro nás měli připravený turečtí studenti, kteří nám představili Istanbul a zazpívali jejich tradiční písně. Také si pro nás připravili obědový raut, skládající se z jejich tradičních pokrmů.

V průběhu týdne jsme se účastnili několika sezení ve škole týkajících se tvůrčího psaní. Hráli jsme různé hry, diskutovali o sociálních problémech a celkově se poznávali s ostatními i jejich kulturami.

Součástí našeho programu bylo i mnoho výletů. Prvním byla plavba soukromou lodí po Bosporu, která se nám moc líbila. Viděli jsme medúzy a asijskou i evropskou část Istanbulu z jiné perspektivy.

Zúčastnili jsme se také exkurze do muzea komiksů v městské části Kadiköy, kde jsme měli rozchod po tradiční tržnici plné místních specialit, suvenýrů a tradičních výrobků.

Dále jsme navštívili evropskou část Istanbulu, kde jsme viděli několik nejznámějších památek. Například chrám Hagia Sofia, palác Topkapi a byli jsme se podívat k Modré mešitě, která ale byla v rekonstrukci, takže jsme nemohli navštívit její interiér.

Poslední den jsme obdrželi certifikáty o naší účasti v programu Erasmus+. V poledních hodinách proběhl také online meeting se studenty z ostatních zemí, kteří se výjezdu do Turecka nemohli zúčastnit. Celý den byl zakončen slavnostní večeří v restauraci s výhledem na Bospor.

Celý týden jsme si moc užili, seznámili se s novými lidmi, kulturami a poznali jak svět komiksů, tak Turecko po mnoha stránkách.

Veronika Kroutilová, Zuzana Eliášová 8.A