Vzpomínka na 80. výročí vyhlazení Lidic

Během víkendu 11. a 12. června sedm našich studentů z kvarty a sexty odjelo do Lidic, kde se zúčastnili připomínky 80. výročí zničení této středočeské obce nacisty. Zájezd organizovali manželé Abrahamovi a Český svaz bojovníků za svobodu Brno – venkov. Pan Abraham také laskavě poskytl fotografie z této akce.

V sobotu jsme si nejprve s výkladem paní průvodkyně prošli areál Památníku Lidice a setkali se s paní Sylvií Klánovou, která je dcerou autorky sousoší lidických dětí. Poté jsme odjeli na asi hodinovou prohlídku zámeckého parku v Lánech a krátce navštívili nedaleký hrob prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Večer jsme strávili na slavnostním koncertě Pro Lidice, který se uskutečnil přímo v lidickém památníku. Za doprovodu Ústřední hudby Armády ČR zpívali Monika Absolonová, Dáša Zázvůrková a uskupení 4 Tenoři. Po koncertě následovala působivá akce Světla z oken lidických domů, při které svíčky ozářily místa, kde stávala původní lidická stavení.

V neděli jsme se v dopoledních hodinách zúčastnili hlavního pietního aktu, během něhož Helena Fučíková a Samuel Fajmon z třídy 4.A za asistence příslušníka Armády ČR položili jménem našeho gymnázia kytici ke společnému hrobu lidických mužů. Krátce před tím ještě nečekaně proběhlo milé setkání, kdy Helenu a Samuela osobně pozdravil kardinál Duka, který také během pietního aktu pronesl krátkou řeč a modlitbu. Z Lidic jsme odjížděli plní silných a emotivních zážitků.

                                                                                                                                 PhDr. Robert Bezděk