Zlatý Ámos – studenti nominují své učitele

V roce 2020 uplyne 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského, Učitele národů a v neposlední řadě čtvrtého největšího Čecha podle stejnojmenné ankety z roku 2005.  A už je tomu právě 27 let, co děti poprvé nominovaly své nejoblíbenější učitelky a učitele na ocenění Zlatý Ámos. Letos bylo podáno rekordních 92 přihlášek.

Anketu o nejoblíbenějšího učitele České republiky vyhlašuje a organizuje nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Posláním celého projektu je především ocenění a popularizace učitelů.

V písemné přihlášce musejí děti stručně charakterizovat svého kandidáta a zaslat popis alespoň jedné příhody, kterou se svým učitelem prožily. Aby bylo skutečně jasné, že se jedná o učitele, který má širokou podporu, je třeba připojit i podpisy alespoň 100 osob, které s návrhem souhlasí.

Odesláním přihlášek ale pro školáky nic nekončí. Během regionálního kola své nominace obhajují – jejich úkolem je představit své kandidáty porotě, a to způsobem, který zaujme: netradičně a co nejoriginálněji. Vítězové regionálních kol postoupí do semifinále. Vystoupení je časově omezeno, nesmí být delší než 5 minut. Následuje krátký rozhovor poroty se studenty a jejich učitelem.

A právě do této ankety přihlásili studenti našeho gymnázia paní učitelku Janu Schořovou. V rámci Jihomoravského kraje jsme byli jediní účastníci z gymnázia, celkem se účastnily dvě střední školy, zbytek byli učitelé ze základních škol.  Studentky tercie Veronika Černá, Judita Floriánová a Mariana Kissová se svou paní učitelkou zažily úžasnou atmosféru na Krajském úřadě Jihomoravského kraje, kde se odehrálo ve středu 12. 2. 2020 regionální kolo této soutěže. Na úvod vystoupil ředitel ankety Slávek Hrzal se slovy: „Chci všem nominovaným učitelkám a učitelům pogratulovat. Dosáhli podle mého názoru toho nejvyššího ocenění, tedy uznání od svých žáků.“

Holky se na svoji obhajobu pečlivě připravovaly spolu s p. učitelkami Eliškou Suchánkovou a Miroslavou Šotovou. Vymyslely, že si půjdou koupit buchty a nakonec si přinesou paní učitelku. Nic neponechaly náhodě, včetně rekvizit. Vlastní vystoupení bylo laskavé a vtipné. Porota se smála, velmi ji zaujal třicet let starý hrnec od sádla, díky kterému se paní učitelka naučila počítat objem válce a svým studentům o tom v hodinách vypráví.

Letošní ročník měl ještě jednu raritu. Nominovaní učitelé získali v rámci regionálních kol figurku Igráčka Zlatý Ámos/Zlatá Ámoska, která byla vyrobena v limitované sérii pouze pro účastníky soutěže. Díky partnerství s ojedinělým projektem – scénické oratorium Labyrint – se anketa Zlatý Ámos připojila k oslavám 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského. Všichni nominovaní učitelé dostali zdarma dvě vstupenky na toto představení.

Pro samotnou porotu je velmi těžké vybrat vítěze regionálních kol. A i když se do dalšího kola postoupit nepodařilo (ale kdo ví, ještě čekáme na divoké karty od poroty), odvezly si studentky i paní učitelka krásné zážitky z průběhu celé soutěže.

„Na závěr bych velmi chtěla poděkovat studentskému parlamentu a skvělým studentům gymnázia za to, že jsem se mohla Ámose zúčastnit na vlastní kůži. To je pro mé kantorské srdce ten nejkrásnější a nejcennější dárek, jaký jsem kdy od žáků dostala.“

Mgr. Jana Schořová a studentský parlament