Den studentstva 2009

Někteří vzpomínají na svá středoškolská léta s nostalgií, jiní je považují jen za mírný „zádrhel“ při cestě za dalším vzděláním. Jak to bude s námi, to ukáže teprve čas. Jediné, co nás právě zajímá, je jak opustíme střední školu pokud možno se ctí a kde budeme působit dál. Mnozí z nás už mají celkem jasno, ale snad každému se neustále honí hlavou otázky typu: „…A co dál?“ „Jak se tam dostanu?“ a „Mám vůbec šanci?“

Alespoň na část z nich se v pondělí 16.11.2009 pokusili odpovědět zástupci vybraných univerzit a jiných studijních programů.

Jedince, kteří se cítí být psychicky zdatní a technicky na výši, mohl zaujmout stipendijní program společnosti ČEZ. Ta totiž nabízí vybraným studentům měsíční plat po dobu studia na Fakultě jaderné fyziky VUT v Brně nebo ČVUT v Praze, a poté práci v jaderné elektrárně Dukovany. Tyto výhody může ale získat pouze ten, který projde náročnými psychologickými zkouškami a řádně studuje. Naše gymnázium se může pochlubit velkým počtem studentů, kteří byli do tohoto programu přijati.

„Technické ovzduší“ zůstalo i během další nabídky vzdělání, a to při prezentaci již zmíněného Vysokého učení technického Brno. O technické obory je v poslední době velký zájem (zejména o informační technologie), nicméně tamější sympatičtí studenti se nám snažili ukázat, že studium na této univerzitě neznamená jen „měření a počítání“, ale také účast na různých společenských akcích, bez kterých by ten pravý studentský život za moc nestál.

Ten, kdo si nelibuje v technických oborech a chtěl by se věnovat spíše ekonomii či zemědělství, mohl ocenit prezentaci Mendlovy lesnické a zemědělské univerzity Brno, jmenovitě Fakulty ekonomické a správní, Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií (nejnovější fakulta univerzity, nabízí určitě atraktivní obory pro studenty, kteří chtějí pracovat ve správě regionu a přispět tak k jeho rozvoji) a v neposlední řadě Agrární fakulty.

Všeobecný přehled napříč všemi obory nabídly studentky Masarykovy univerzity Brno. Ve zdařilé prezentaci se mohly pochlubit mimo jiné i novými prostorami školy v Bohunicích, kde se příští rok budou určitě procházet i studenti z našeho gymnázia. Masarykova univerzita je partnerskou univerzitou naší školy, a tak jsou zájemci pozváni i na speciální den otevřených dveří, který bude jistě užitečnější a zajímavější než ten pro veřejnost.

Koho doteď nezaujal žádný z uvedených oborů, nastoupili na něj muži a žena v uniformě… Samozřejmě se nejednalo o žádný trest, jen o poslední prezentaci dne, a to Univerzity obrany Brno a její Fakulty vojenského lékařství Hradec Králové. Univerzita nabízí studium vojenské i civilní (např. lékařství). Život na této univerzitě by si určitě užíval ten, kdo je pohybově zdatný a láká ho lesk uniformy.

…a tak se před námi za jeden den otevřely dveře několika škola mnoha dalších možností. Možná trochu opadla nervozita z nastávajících životních zkoušek a vyjasnila se alespoň část těch palčivých otázek.

Martina Zimmermannová
studentka 8.A