Jazykový pobyt v Torquay

Deštivého odpoledne 19.4. 2008 se vydal žlutý autobus společnosti Student Agency s 58 studenty a 4 pedagogy na dalekou cestu do Velké Británie. Stalo se již tradicí na našem gymnáziu, že každý druhý rok se organizuje jazykově-poznávací zájezd pro studenty do Velké Británie.

Tentokrát bylo cílem cesty městečko Torquay na jihozápadě Británie v oblasti zvané Devon na pobřeží kanálu La Manche.

První zastávkou na anglické půdě bylo město Brighton a návštěva muzea Sea Life Center, kde se nachází obrovská akvária s mořskými živočichy. Město Brighton je také proslulé kontroverzní architektonickou památkou_Royal Pavillion. obývanou královskou rodinou. v 19.století. Většině našich studentů se stavba líbila.

Ve večerních hodinách čekaly na naše studenty anglické rodiny, které nám poskytovaly po celý týden ubytování a stravu. Anglická životní realita je značně odlišná od české. Domy jsou malé, ale účelně vybavené. Jídlo je jednoduché, a přesto chutné. Je jen škoda, že rodiny mnohdy nabízí svým hostům místo tradiční anglické kuchyně jídlo evropského rázu. Opravdový zážitek pro chuťové buňky byl tzv. cream tea ve vesničce Widecomb. Za 4 libry dostanete konvičku velmi chutného černého čaje a dva koblihy s džemem a hustou a neobyčejně lahodnou smetanou podobnou máslu. Smetana a džem se maže na koblihy. Prostě zážitek!

Od pondělka do pátku chodili studenti dopoledne do školy v nedalekém městečku Paignton Studenti byli rozděleni do skupin podle svých znalostí a tomu odpovídala náplň vyučování.Odpoledne jsme jezdili na výlety po okolí. Nabídka výletů byla opravdu pestrá. Měli jsme možnost poznat vesnické domy z dřívějších dob ve vesničce Cockington, rybářské městečko Brixham v malebné mořské zátoce a zajímavou přírodní lokalitu v národním parku Dartmoor. Historie na nás dýchla v přístavu Plymouth, odkud vypluli roku 1620 první osadníci do Ameriky. Milovníci zvířat si přišli na své v zoologické zahradě v Paignton v krásném prostředí. I na sport přišla řada. Mnozí z nás si poprvé vyzkoušeli, jak se hraje bowling.

Poslední den v sobotu jsme strávili v Londýně. Třebaže byl víkend, londýnské ulice přetékaly lidmi a bylo velmi obtížné se prodírat ulicemi. Navštívili jsme slavný hrad Tower a lodí po řece Thames jsme se přepravili k Westminster Abbey a k Houses of Parliament. Dokonce jsme viděli Tower Bridge v akci, tj. jak se právě otvíral. Mně osobně se velmi líbilo na Trafalgar Square, které je dnes již bez lešení a stavebních úprav. Uprostřed náměstí se nachází obrovská fontána střežená sochami lvů a náměstí bylo obleženo posedávajícími lidmi, kteří si vychutnávali jarní sluníčko. Dále jsme pokračovali do čínské čtvrti a k bohémskému a velmi drahému místu k bydlení zvanému Soho. Piccadilli Circus, romantické místo uprostřed rušného velkoměsta, lákal k posezení, ale nebylo mnoho času. Posledním místem procházky po Londýně bylo Britské muzeum, na které obvykle nebývá čas při pěší prohlídce Londýna. V muzeu jsou umístěny obrovské sbírky uměleckých předmětů ze všech dob, nasbírané Brity za dob jejich koloniálního panství. Kromě původního vstupu po širokých schodech do sbírek se tam nachází nově vybudovaná vstupní hala kolosálních rozměrů, jejíž styl ladí oku a nijak neruší starobylý ráz celé budovy.

Londýn jsme opustili navečer a čekala nás dlouhá a únavná cesta domů. Jak už to v životě bývá, nic není zadarmo, a tak jsme mnohahodinové cestování přijali bez reptání jako nutnost. Zcela jistě by se dalo ještě pokračovat ve vyprávění o mnoha jiných místech a v líčení zážitků během našeho 9-ti denního putování po Velké Británii, ale to není účelem. článku Chtěla jsem pouze pozvat další studenty k účasti na příštím jazykově-poznávacím pobytu v Anglii. Neboť co může být lepší motivací k učení se jazyku než návštěva země, kde se tím jazykem mluví.

Bronislava Nekudová

Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay Jazykový pobyt v Torquay