Republikové finále OVOV 2012, Praha – Strahov

Ve dnech 21. – 22. září 2012 se na pražském Strahově uskutečnilo republikové finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Snad nejvýznamnější sportovní akce za poslední roky, které se měla naše škola možnost zúčastnit, proběhla pod patronací Roberta Změlíka a Romana Šebrleho, olympijských vítězů v desetiboji. Za přímé účasti celé řady medailistů z Olympijských her, Mistrovství světa a Mistrovství Evropy proběhla na Stadionu Evžena Rošického jednak soutěž družstev a pak také soutěž jednotlivců ve „speciálním“ desetiboji. Kromě dětí z českých škol se soutěže zúčastnila také družstva Slovenska a Maďarska.

Do soutěže jednotlivců postoupilo v každé věkové kategorii (od 10 do 15 let) na základě dosažených výsledků 24 nejlepších dívek a chlapců z celé republiky. Z naší školy se svými výkony do finále OVOV probojovali 4 studenti: Martina Opálková (12 let), Veronika Hándlová (14 let), Ondřej Sova (14 let) a Nikola Ševčíková (15 let). Po oba dva soutěžní dny čekalo závodníky vždy 5 disciplín (1. den: sprint na 60 m, skok daleký, hod 2 kg medicinbalem, shyby na šikmé lavici, plavání/přeskoky přes švihadlo; 2. den: trojskok z místa, kliky, leh-sedy, hod 150g míčkem, běh na 1000 m/dribling mezi 2 metami). I každý jednotlivec byl po celé dva dny členem družstva, které mělo svého patrona vojáka a patrona olympionika. Oba patroni své družstvo po oba dny provázeli soutěží a našim mladým „desetibojařům“ fandili. Například družstvo Veroniky Hándlové mělo za patrona Jindřicha Mikulce (účastník OH 1952 a 1956 ve sportovní gymnastice). Všichni čtyři reprezentanti naší školy bojovali po oba dny s maximálním nasazením a přestože nedosáhli na medailové příčky, každý z nich byl podle dosaženého bodového zisku oceněn odpovídajícím odznakem. Kromě toho, stejně jako všichni ostatní účastníci republikového finále, získal každý z nich poukaz na odběr sportovního vybavení v hodnotě několika tisíc korun.

Konečné umístění našich studentů, kdy se do soutěže jednotlivců započítaly i výkony účastníků soutěže družstev, vypadalo následovně: V. Hándlová 12. místo ze 78 závodnic (zlatý odznak), N. Ševčíková 15. z 20 závodnic (stříbrný odznak), M. Opálková 45. z 54 závodnic (stříbrný odznak), O. Sova 90. ze 106 závodníků (bronzový odznak). Podrobné výsledky soutěže a více informací o projektu lze najít na adrese: www.ovov.cz.

Naši studenti si z této akce odvezli mnoho sportovních zážitků a osobních setkání s našimi nejvýznamnějšími olympioniky: Věrou Čáslavskou, Jarmilou Kratochvílovou, Robertem Změlíkem, Romanem Šebrlem, Šárkou Kašpárkovou, Davidem Svobodou a mnoha dalšími. Zaujal je také bohatý doprovodný program a především závěrečný exhibiční závod Romana Šebrleho a jeho hostů.

Našim studentům gratulujeme k dosaženým výsledkům, děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a přejeme mnoho sil do dalšího ročníku soutěže.

Veronika Šiplová

Naši desetibojaři v Praze

Ve středu 20. září jsme se vydali s paní učitelkou Šiplovou na republikové finále soutěže ,,Odznak všestrannosti olympijských vítězů“, jenž se koná pod patronací Roberta Změlíka a Romana Šebrleho. Ráno jsme se přijeli do Brna. Odtud jsme jeli mezinárodním rychlíkem do Prahy. Cestu jsme strávili motivací, povídáním o případných úspěších a společenskou hrou. V Praze jsme se rychle na nádraží zorientovali a koupili si lístky na metro. S metrem se každý z nás už setkal dříve, takže jsme jízdu podzemím nijak neprožívali. Následně jsme nastoupili do autobusu. Pomocí mapy paní profesorky a ochoty kolemjdoucích jsme se během chvíle dostali na Menzu České zemědělské univerzity v Praze. Po vyzvednutí triček, čísel a kšiltovek jsme se šli ubytovat na kolej. Jak řekla sama paní učitelka, to kde jsme bydleli, bylo oproti standardu kolejí opravdu luxus. Takže s ubytováním jsme byli spokojení. Po ubytování se paní Šiplová odebrala na schůzi učitelů s organizátory a my, závodící děti, na hodinku zumby. Zumba nás příliš nebrala, a tak jsme šli na vystoupení En.drua (Ondřeje Havlíka). En.dru je přední český beatboxer. Má za sebou úspěchy jak v českých soutěžích, tak i na mezinárodní scéně. Moderoval soutěž ,,Za školu“, ve které (jak jistě všichni víte) uspěli studenti z našeho gymnázia. Jeho vystoupení nás skutečně nadchlo. Užili jsme si i beatboxový workshop. Z tohoto vystoupení jsme si odnesli krásný hudební zážitek a fotky s tímto sympatických umělcem. Po bohaté snídani na všechny sportovce čekaly autobusy, kterými jsme se dostali na Strahov.

Byli jsme rozděleni do osmičlenných týmů. Každý z těchto týmů měl svého vojáka a olympionika. Vojáci se o nás v průběhu dvou dnů starali, nosili občerstvení a případně poradili. Olympionici byli také skvělou podporou a mnohdy rádci při závodech. Začínalo se během na 60 metrů, který jsme zaběhli v těchto časech: Veronika Hándlová 9,12 s, Nikola Ševčíková 9,12 s, Martina Opálková 9,58 s a Ondřej Sova 8,26 s. Dále se pokračovalo skokem dalekým, hodem medicinbalem, shyby a švihadlem. Po prvním dnu jsme mohli být spokojeni a už jsme se jen těšili na druhý závodní den. V sobotu jsme začali trojskokem snožmo. Dále jsme pokračovali disciplínami v pořadí: kliky, sed-lehy, hod kriketovým míčkem a běh na 1000 m. Po předchozím dni jsme byli značně znavení, ale to nám nebránilo v dalších skvělých výsledcích. Po odběhnutí již zmiňované ,,tisícovky´´ jsme fandili naší paní učitelce, která se přihlásila do závodu učitelů a v průběhu dvou dnů, stejně jako my, absolvovala všech deset disciplín. Paní učitelka do cíle doběhla ve skvělém čase a dokonce lepším, než jsme si mysleli. V další hodině a půl jsme sledovali exhibici mnoha významných českých sportovců. Mezi nimi byl např. Roman Šebrle, Robert Změlík, Petra Fialová a další. Tito sportovci měli závod těžší v tom, že museli všechny disciplíny stihnout během hodiny a půl.

Následovalo vyhlášení vítězů. Žádný z nás se neumístil na medailových pozicích, v obrovské republikové konkurenci jsme ale obstáli. Konečné pořadí vypadá takto: V. Hándlová 12. místo ze 78 závodnic, N. Ševčíková 15. z 20 závodnic, M. Opálková 45. z 54 závodnic, O. Sova 90. ze 106 závodníků a paní Šiplová 9. z 18 učitelek. Večer jsme zcela zničení dorazili na kolej a bez váhání opět ulehli. V neděli jsme mohli vstát o něco později než předchozí dny. Většina z nás toho po právu využila. Sbalení jsme se vydali na naši poslední snídani. Tam jsme se rozloučili s novými kamarády, jak mezi žáky, tak mezi učiteli. Dorazili jsme na hlavní vlakové nádraží a znovu nastoupili do mezinárodního vlaku směr Brno.

Celé čtyři dny hodnotíme pozitivně a někteří se těšíme na další ročník. Paní učitelka řekla, že bude poctivě trénovat na příští rok a že bude usilovat o vyšší příčky a výkony než letos. Školu jsme úspěšně reprezentovali a příští rok budou jistě mít soupeři větší respekt ze sportovců z našeho gymnázia.

Ondřej Sova

Republikové finále OVOV 2012 Republikové finále OVOV 2012 Republikové finále OVOV 2012 Republikové finále OVOV 2012