Svátek anglického jazyka na GJB

Ani letos nebyla porušena tradice a v úterý 11. března na naši školu opět zavítali studenti z texaské university – University of North Texas v Dentonu. Již 15 let zajíždějí do naší školy američtí studenti a absolventi hudební univerzity v Dentonu, aby spolu s našimi studenty strávili jeden den ze svých krátkých prázdnin na cestách při poznávání naší vlasti.

Doktor Thomas Sovik, který přednáší hudební vědy na univerzitě v Dentonu, má k Ivančicím zvlášť vřelý vztah. Zabýval se studiem teorie středověké hudby, což ho přivedlo až do Ivančic a k dílu Jana Blahoslava, který, jak je známo, působil v Ivančicích.

Část americké výpravy strávila dopoledne ve škole mezi studenty. Američtí hosté velmi ochotně odpovídali na zvědavé otázky studentů. Studenti se zase zajímali o společenský život v Americe. Napjatě naslouchali líčení každodenní americké reality a na oplátku vyprávěli americkým hostům o studentském životě v České republice. Měli výjimečnou šanci si popovídat s rodilými mluvčími. Další část Američanů si prohlédla naše gymnázium a odebrala se do města v doprovodu našich starších studentů. Ti provedli Američany po nejdůležitějších pamětihodnostech města Ivančic Zašli na židovský hřbitov a prohlédli si ivančický kostel. Skutečnou atrakcí se stala pro Američany návštěva ivančické pekárny U Filipínů. Obdivovali starobylé vybavení pekárny a s velkým požitkem si pochutnávali na čerstvém pečivu. Dalším předmětem jejich zájmu bylo i dílo slavných ivančických osobností Jana Blahoslava a Quida Adlera, o nichž se ve škole učí. Bystu Jana Blahoslava lze podle jejich slov nalézt na dentonské univerzitě.V odpoledních hodinách odcestovali Američané do blízkého Moravského Krumlova, kde si prohlédli sbírku historických pláten Alfonse Muchy, ivančického rodáka.

Odpolední program znamenal pro některé z našich studentů napětí a očekávání, neboť měli spolu s americkými zpěváky a hudebníky zkoušet na večerní koncert v kostele. Vše dopadlo dobře a americko-český sbor byl odměněn potleskem uznalých posluchačů.

Čas určený k návštěvě amerických hostí uplynul až příliš rychle a my se museli s lítostí rozloučit. Co však zůstalo, je příjemný pocit a radost ze společně stráveného času. Již nyní se všichni těšíme na příští návštěvu v roce 2009.

Bronislava Nekudová

Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB Svátek anglického jazyka na GJB